top of page

Aktywne spożywanie posiłku - stymulacja umysłowa - zabawki interaktywne



Aktywne zdobywanie posiłku to jedna z ważnych psich potrzeb, o której opiekunowie psów często nie wiedzą, lub szybko o niej zapominają. Często jest tak że pies otrzymuje posiłek tylko w formie pełnej miski, zjada to co dostał lub zostawia i reszta niezjedzonego posiłku zostaje wciąż w zasięgu psa. Zjedzenie posiłku z miski w takiej formie to dla psa czynność fizjologiczna jak każda inna którą realizuje i w żaden sposób nie jest atrakcyjna.


Psiaki które mają niedobór stymulacji umysłowej związanej z jedzeniem:

- grymaszą przy jedzeniu lub zjadają posiłek w mgnieniu oka, co może prowadzić do problemów trawiennych, wymiotów, wzdęć czy kolek;

- szukają rozrywek i smacznych kąsków na własną łapę, przez co na spacerach wyszukują i zjadają śmieci, pojawiają się zachowania destrukcyjne i próżniowe związane z nudą - gryzą i żują nieodpowiednie przedmioty;

- wykazują ogólną nadaktywność, krążą po domu, wymuszają uwagę, popiskują szczekają, nie potrafią zatrzymać się ani na chwilę i wykazują ogólną reaktywność szybciej się denerwują i frustrują.


A tak naprawdę większość zwierząt woli "zapracować" na jedzenie, niż dostawać wszystko pod nos, by móc realizować naturalne wzorce motoryczne związane między innymi z polowaniem. Możliwości realizowania naturalnych zachowań jest dla zwierzaka bardzo przyjemna a regularne zapewnianie takiej stymulacji wzbogaca jego życie i korzystnie wpływa na zachowanie. Dzięki regularnemu dostarczaniu psu takiej rozrywki możemy zapobiegać wielu problemom, lub pracować nad eliminacją tych, które już występują.


Aktywne jedzenie to czynność uspakajająca i bardzo wyczerpująca umysłowo, wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie psa.


By zapewnić psu taką aktywność można:

- dać część posiłku całkowicie z ręki w postaci powolnego wydawania części porcji bezpośrednio z ręki, ale można również sprowokować psa, aby podążał za dłonią w której zamknięty jest smaczek, rzucać smaki na ziemię aby pies mógł złapać „uciekającą” nagrodę, jak również podrzucać żeby pies łapał ją „w locie”. Proponując psu różne sposoby osiągnięcia jedzenia zwiększamy motywację do jego zdobywania, dzięki czemu budujemy motywacje pokarmową którą możemy wykorzystać w trakcie szkolenia;

-wydać część posiłku jako nagrody w trakcie szkolenia nowych umiejętności i szlifowania już wcześniej nabytych. Nauka różnych umiejętności sama w sobie jest bardzo fajną stymulacją, oddziałowuje korzystnie na zachowanie nie tylko w trakcie treningu, ale też długofalowo.

-wydać posiłek za pomocą zabawki interaktywnej, łamigłówki- co uważam jest świetną propozycją zajęcia psa na dłuższy czas a przy tym fajną zabawą;

- gry węchowe np. w ukryty skarb

( link do opisu zabawy : https://www.bestdogever.pl/single-post/2017/01/06/Dzień-6---Gra-węchowa---Ukryty-skarb)


Interaktywne dystrybutory jedzenia lub smakołyków to doskonały sposób na wykorzystanie zdolności psa do rozwiązywania zadań. Zabawki tego typu produkowane są w wielu różnych kształtach i rozmiarach, można też stworzyć je własnoręcznie. Przeznaczone są do tego by wypełnić je suchą karmą lub małymi smakołykami. Zadaniem psa jest dojście do tego jak przy użyciu nosa i łap manipulować zabawką, by smakołyki wypadły.


Moją propozycją na początek jest zastąpienie zwykłej miski, miską spowalniającą jedzenie.

W jej wnętrzu są różne wypustki przypominające labirynt i jest skonstruowana tak by pies musiał się chwile po męczyć by wydobyć z niej posiłek. Godnymi polecenia są miski Fun Feeder - Outward Hound wykonane z grubego mocnego plastiku. Miska jest ciężka i stabilna dzięki antypoślizgowej podstawce pozostaje na swoim miejscu, a jedzenie się nie rozsypuje.

Dostępne są w w trzech kolorach (fioletowy, pomarańczowy i turkusowy) i wzorach, oraz w dwóch rozmiarach dopasowanych do małych i dużych psów. Można je myć w zmywarce, są łatwe w utrzymaniu czystości.


Kolejnym akcesorium które polecam jest mata węchowa, dzięki niej pies pozyskuje aktywnie jedzenie pracując nosem. Można wykonać ją samodzielnie.

(wstawiam link do instruktażu jak ją wykonać samemu

https://www.facebook.com/bestdogeverluna/videos/vb.547636735351904/1134636586651913/?type=2&theater&notif_t=like&notif_id=1481007458915633)


Można ją również kupić w formie gotowej zabawki. Fun Feeder to elastyczna mata złożona z różnej szerokości korytarzy. Jest wykonana z mocnego tworzywa, dostępna w trzech kolorach i dwóch rozmiarach. Taką matę polecam psom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dystrybutorem do aktywnego jedzenia, seniorom i przede wszystkim psom o skróconej kufie.



Kolejnymi zabawkami które koniecznie trzeba wypróbować, są zabawki - gryzaki w które można wcisnąć jedzenie takie jak rozsławiony KONG. Na rynku jest wiele takich zabawek, w które sprytnie można powkładać smakołyki a pies będzie musiał je wylizać, wygryzać, wyciumkać itd, co sprawi mu wiele satysfakcji. Przy tego typu zabawkach ważne jest jak wkłada się w nie jedzenie, by postawić przed psem wyzwanie odpowiednie do jego umiejętności. Dla początkującego, mało pewnego siebie psa trzeba zaproponować łatwo wysypujące się jedzonko by nie zniechęcił się od razu po nieudanej próbie. A dla zaawansowanego i szybkiego w jedzeniu psiaka trzeba przygotować zabawkę tak by postawić przed nim nie lada łamigłówkę Np. w przypadku KONGa zatkaj górną małą dziurkę miekkim, plastycznym smakołykiem lub gęstą substancją jak pasztet czy masło orzechowe, następnie obróć zabawkę i napełnij jego wnętrze warstwami. Kolejno na dno sypkie smakołyki, potem np wilgotna karma, kawałki ugotowanego mięsa i zaklej otwór np pasztetem lub masłem orzechowym. Na zachętę wbij w pasztet ciasteczko by wystawało z otworu. Możesz też zrobić w takiej zabawce psie lody z mrożonego jogurtu naturalnego i na dno konga wrzuć ulubione owoce. Pies bawiąc się tak wypełnioną zabawką zmęczy się ale też ochłodzi w upalne letnie dni. Bardzo przyjemnie patrzy się na psa skupionego na archeologicznej pracy z taką zabawką robi to w skupieniu, dzięki czemu się wycisza i relaksuje. Taką zabawkę można zostawić psu w trakcie nauki np. pozostawania samemu czy klatkowania.


Kolejną propozycją są zabawki typu bańka wstańka, z której po poruszeniu przez psa łapą czy pyskiem wysypują się smakołyki lub karma. Zabawki tego typu z konstruowane są tak że dzięki obciążeniu dołu zabawki nie przewracają się, a po przechyleniu momentalnie same wstają. "Uciekają" przed psem, co jeszcze bardziej zachęca psa do podążania i manipulowania zabawką.

Od 2 lat Luna bawi się ukochaną zabawką StarMark Bob-A-Lot i niezmiennie sprawia jej to ogrom satysfakcji:) Również godną polecenia jest zabawka Piramida z Outward Hound, występuje w dwóch różnych rozmiarach, jej dostępność na rynku jest o wiele większa niż Bob-a-lot jest to ich znaczącą zaletą. Występują w pięknym kolorze turkusowym. Obie zabawki są łatwe w utrzymaniu czystości i bardzo wytrzymałe.


Na sam koniec wszystkie zabawki typu łamigłówka, to wspaniałe wynalazki! Dzięki takim zabawkom psiak może spełnić się intelektualnie, pracuje nad skupieniem, wyciszeniem i logicznym myśleniem. Najlepsze zabawki interaktywne stworzyła Nina Ottosson -światowa pionierka w dziecinie zabawek bazujących na systemie nagród. To ona zaprojektowała zabawki Outwart Hound Puzzle. Zabawki wykonane są z wytrzymałego tworzywa, w różnych wariantach kolorystycznych, kształtach i poziomach trudności. Wydobycie jedzenia z takich zabawek to nie lada wyzwanie, bo zabawki te stworzone są tak by pies musiał coś przesunąć nosem, łapą, coś wyjąć lub poruszyć. By wydobyć jedzenie musi wykazać się sprytem i inteligencją.

Gorąco zachęcam do wzbogacenia życia psa w zabawy polegające na aktywnym zdobywaniu posiłku, dzięki temu pies będzie używał i trenował swój umysł. Zabawy wymagające wysiłku umysłowego, rozładowują napięcie i stres, wyciszają oraz pomagają przywrócić równowagę emocjonalną. Pies który ćwiczy myślenie czy to w trakcie szkoleń czy zabaw opartych na poszukiwaniu jedzenia w różnych sytuacjach będzie bardziej spokojny, zareaguje mniej impulsywnie, a psy lękliwe i wycofane nabiorą większej pewności siebie.


Powiązane posty

Zobacz wszystkie
zobacz inne posty
kategorie
tu nas znajdziesz
  • Grey Instagram Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Snapchat Icon
  • Black YouTube Icon
bottom of page