PPP - Urazy i złamania kończyn
- Mateusz
- 11 kwi 2017
- 2 minut(y) czytania
Urazy kończyn

Szybki nieopanowany galop, nagłe załamanie terenu, zwyrodnienia stawów, szkło / gwóźdź / drzazga....To wszystko może prowadzić do urazu psich łaputek :/
Jeśli zauważysz, że Twój PSYjaciel kuśtyka, odciąża którąś z łap, popiskuje podczas ruchu lub co gorsze nie może się ruszyć to wielce prawdopodobne, że coś stało się z jego kończyną... Postępowanie w pierwszej kolejności powinno zacząć się od oceny organoleptycznej: oględziny podejrzanego miejsca, „badanie palpacyjne” mające na celu stwierdzenie / niestwierdzenie deformacji kończyny (oraz dokładniejsze określenie źródła bólu). U psów bardzo często dochodzi do skaleczenia opuszek łap lub przestrzeni między palcami, którym towarzyszy obfite krwawienie. Po zlokalizowaniu krwawienia obmywamy ranę bieżącą wodą, sprawdzamy czy nie ma ciał obcych. Między paluchy wkładamy gaziki oraz bandażujemy łapę-zaczynając zawsze od dołu.(wskazane są bandaże z klejem, podobne do końskich owijek lub "tejpów" fizjoterapeutycznych).
Jeśli rana nie wymaga szycia staramy się odciążyć kilka dni i powinno być ok :) Przy zabrudzonych ranach (zwłaszcza ziemią)musisz pamiętać o ryzyku zakażenia tężcem-pierwsze objawy to sztywnienie ciała powodowane przez beztlenowce, dlatego dokładne przemycie rany i profilaktyka przeciwtężcowa pod okiem weterynarza!!!!
Przy ranach umiejscowionych w górnych częściach łap postępujemy analogicznie.... Zgodnie ze schematem:
Zasady postępowania - ranę oczyszczamy
- wygalamy sierść
- nakładamy jałowy opatrunek - bandażujemy najlepiej „kłosem”(prowadzony skośnie)bandaż elastyczny, uważając żeby nie nie powodować zbyt mocnego ucisku (mogącego prowadzić do niedokrwienia kończyny)

Złamanie jest urazem na tyle dużym, że bez trudu powinniście je zauważyć. Opuchlizna z widoczną deformacją kończyny. **Pęknięcia są trudniejsze do zlokalizowania. Zabezpieczamy kończynę przed dalszymi możliwymi uszkodzeniami- usztywniamy i bandażujemy następnie LOAD AND GO- ŁADUJ I JEDŹ DO VETA!!!! Jeśli nie jesteś w stanie zlokalizować dolegliwości i obrażeń, a pies mimo to daje oznaki trudu przy poruszaniu wybierz się do lekarza weterynarii, który fachowym okiem oceni psa oraz wykona diagnostykę RTG / TK dzięki czemu postawi diagnozę i wdroży leczenie.
*****Nie bagatelizujcie żadnych dolegliwości. Nasze wskazówki, to tylko doraźna pomoc. Specjalistą, który pomoże Tobie i PSU jest lekarz weterynarii!!!!
Comments