Zabawa/ gra w przeciąganie – nauka „ŁAP”, „PUŚĆ”
- Mimi
- 18 sty 2017
- 2 minut(y) czytania

Od kilku dni mam pod opieką takiego oto przystojnego jegomościa, i wraz z nim przedstawiamy wam sposób na naukę dwóch bardzo ważnych komend : ŁAP, PUŚĆ za pomocą wymiany zabawek.
Dzięki nadaniu pewnych zasad naszej wspólnej zabawie zmieniamy ją w grę, pozwala nam to kontrolować przebieg interakcji, emocje nasze oraz psa.
Zabawa w przeciąganie z psem powinna zawsze być konstruktywna i mieć określona strukturę.
-jakikolwiek kontakt zębów ze skórą powinien natychmiastowo skutkować przerwaniem zabawy i chwilowym uniemożliwieniem dostępu do wzmocnienia, -zabawę zawsze inicjujesz Ty (aby zniechęcić psa do rozpoczynania jej w momentach niebezpiecznych czy nieodpowiednich) -pies łapie koniec zabawki tylko na komendę;“łap” -pies puszcza zabawkę na komendę. ”puść” -Sygnałem niedostępności zabawki może być słowo „moje”
Psy bardzo lubią się bawić , możliwośc pogoni, złapania uciekającej zabawki czy jej szarpanie i przeciąganie aktywuje u psa naturalne wzorce motoryczne związane z instynktem łowieckim.
Błędnym jest postrzeganie takiej formy zabawy jako prowokowanie do agresji czy rywalizacji z nami. Gdy w trakcie zabawy nasze oczekiwania wobec psa są przejrzyste, i jest ona poprowadzona w taki sposób że pies ma szansę się w niej zrealizować, nie ma poczucia straty, oraz ma szansę wygrywać, i cieszyć się nią w pełni taka zabawa będzie niosła same korzyści. Korzyści które niesie za sobą taka forma zabawy to: nauka dzielenia się, wzrost pewności siebie psa, nauka kontroli emocji, możliwość realizacji elementów łańcucha łowieckiego, nawiązanie więzi z psem.
Nauka Łap Puść
1. Przygotuj dwie podobne zabawki, równie atrakcyjne, najlepiej dwie piłki na sznurku, dwa szarpaki 2. Jedną trzymaj w dłoni, drugą schowaj w kieszeni poza zasięgiem psa. 3. Trzymaj zabawkę poza zasięgiem psa, gdy pies skacze i próbuje wyrwać siłą uniemożliwiaj jej zdobycie – zachowanie ignorujemy lub blokujemy dostęp do zabawki ręką. 4. Kiedy pies się uspokoi i spokojnie czeka wydaj polecenie „ŁAP i rozpocznij wesołą zabawę. 5. Poszarp się z psem (ruchami poziomymi wężowymi, takie ruchy nie obciążają odcinka szyjnego kręgosłupa), pobiegaj z psem równolegle, puść zabawkę i odbiegnij, pozwól się psu gonić, mów radośnie, ciesz się tą zabawą. 6. Po kilku chwilach unieruchom zabawkę którą trzymasz w ręku, wyciągnij tę drugą i wpraw ją w ruch, pokaż że ta druga jest fajniejsza. Poruszaj nią tak żeby uciekała, przed psem. 7. Kiedy pies wypuści swoją zabawkę, powiedz „PUŚĆ” i pozwól złapać tę drugą przy okazji mówiąc „ŁAP” 8. Rozpocznij wesołą zabawę. 9. Wymieniaj tak zabawkę kilkukrotnie.
Zawsze ty kończ zabawę. Daj sygnał psu wybranym słowem np. „MOJE” . Bawiąc się z psem na moment stań w bezruchu i mów „MOJE” Kiedy pies będzie próbował odebrać zabawkę blokuj go drugą ręką i spokojnie mówimy „MOJE”. Blokowanie ma zapobiegać jedynie chwyceniu zabawki, nigdy nie odpychaj psa i nie krzycz. Gdy tylko zaniecha odbierania zabawki daj psu jeszcze się pobawić, wydaj polecenie „ŁAP” i wróc do radosnej zabawy.
Comments