top of page

Masaż


Zrobiliśmy sobie małą przerwę ale wracamy z zdwojoną siłą! I teraz czas na chwilę relaksu dla waszych psów.

Masaż przynosi psom ogrom fizycznych korzyści. Pobudza krążenie, stymuluje system limfatyczny, toksyny są usuwane z tkanek, i pozwala na wczesne wykrycie wszelkich anomalii skórnych. U starszych psów możemy dzięki regularnemu masażowi zminimalizować dolegliwości związane z zwyrodnieniami, sztywnością, problemami z kręgosłupem czy skurczami mięśni.

Dodatkowo masowanie psa może obniżyć u Ciebie ciśnienie krwi, zmniejszyć ryzyko choroby serca:poziom cholesterolu, a także wprowadzić Cie w przyjemny stan umysłowego fizycznego oraz emocjonalnego zrelaksowania.

Regularny masaż, zmniejszając stres, może wzmocnić system odpornościowy, poprawić nastrój i zapewnić psu większe zrelaksowanie.

Troskliwy, uważny dotyk, który stanowi podstawę masażu, wzmocni waszą więź, i pies będzie postrzegał Cię jako źródło pozytywnych doznań, i pozytywne reakcje emocjonalne będą silnie skojarzone z Twoją osobą.

Zaznaczam że niektóre psy po prostu nie lubią jakiejkolwiek formy dotyku, związane jest to z osobniczymi preferencjami, i u nich masaż nie jest wskazany. Jednak jeśli pies nie lubi dotyku na skutek niemiłych doświadczeń z nim związanych, polecam stopniowe odczulanie na dotyk (jeśli będą chętni mogę opisać ten proces), i dopiero po tym, wprowadzenie masażu.

Masaż również nie jest wskazany u psów z urazami, skręceniami i złamaniami, ranami, gorączką czy nowotworem.

W trakcie wykonywania masażu unikaj wszelkich obszarów, w których pies jest wrażliwy na dotyk (np. łapy, głowa, podstawa ogona)

By wykonać podstawowy masaż nie musisz być zawodowym terapeutą czy masażystą.

Potrzebujesz: - cichego miejsca w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał, - legowisko psa lub po prostu przyjemną powierzchnie na której pies może się położyć, - spokojnego Twojego stanu umysłu. Musisz być odprężony przed przystąpieniem do masażu.

1.Zajmij wygodną dla siebie pozycję,weź kilka głębokich wdechów. 2. Pies może na początku stać, siedzieć lub leżeć na boku lub na brzuchu, (najlepiej było by gdyby leżał na boku) 3. Zacznij od głaskania, wykonując długie, powolne ruchy otwartą płaską dłonią, palce trzymaj luźno razem. Głaskanie ma na celu zrelaksowanie ciała i przygotowanie go do dalszych, pogłębionych działań. Od niej nie tylko zaczynamy i kończymy masaż, ale wykonujemy ją również w przerwach między innymi metodami. 4. Gdy nasz leżący na boku podopieczny jest już zrelaksowany wprowadzamy kolejny chwyt - Masaż opuszkami palców. Połóż kciuk delikatnie na ciele psa, wyciągnij 2 lub 3 palce i trzymając je blisko siebie masuj ruchami okrężnymi w kierunku wskazówek zegara. Nie ślizgaj się palcami po powierzchni futra psa, lecz raczej okrężnymi ruchami palców poruszaj skórą psa. Siła nacisku musi zależeć od budowy fizycznej psa i poziomu jego spokoju. Dotyk nigdy nie powinien być zbyt silny, obserwuj reakcję psa. 5. Ugniatanie. Unieś delikatnie skórę ugniataj ją i roluj między palcami a kciukiem. Uważaj by psa nie uszczypnąć. Ruch powinien być powolny i rytmiczny. Wykonując taki masaż samodzielnie w domu należy starannie omijać okolice kręgosłupa. 6. Gdy skończysz masować jedną stronę, prze głaszcz ciało psa i delikatnie przewróć zwierze by powtórzyć wszystkie czynności po drugiej stronie ciała. 7.Zakończ masaż prze głaskaniem całego psa od nosa po sam ogon.

Jest to najbardziej podstawowe wprowadzenie do tego jak wykonać masaż relaksacyjny psu. Zachęcam do zapoznania się z takimi technikami masażu jak TTouch czy masaż GaSa. Nie jestem wyspecjalizowana w masażu tymi technikami, więc nie czuję bym mogła kogokolwiek instruować jak go wykonać, ale polecam zapoznać się chociaż z podstawowymi ruchami tych technik.


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Odpocznij

zobacz inne posty
kategorie
tu nas znajdziesz
  • Grey Instagram Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Snapchat Icon
  • Black YouTube Icon
bottom of page