top of page

Koprofagia - śmierdzący problem

  • Dominika
  • 30 mar 2017
  • 2 minut(y) czytania

Nasz ulubiony mem :)

Prawie każdy pies zainteresuje się “skarbami” zakopanymi w kociej kuwecie i chętnie poczęstuje się z na spacerze odchodami koni, owiec, lisów, oraz nie przejdzie obojętnie obok ludzkiej kupy pozostawionej samotnie za krzakiem. Dla opiekunów czworonogów lubujących się w jedzeniu ekskrementów jest to duży śmierdzący problem. Zjadanie odchodów wbrew pozorom nie jest zachowaniem nienaturalnym dla psiego gatunku często może odzwierciedlać prawidłowe zachowanie “odkrywcy”, szczególnie w przypadku młodych szczeniąt. Naturalnym jest też że suki zjadają odchody ich własnych szczeniąt, oczyszczając przy tym przestrzeń gniazda.

Wiemy też że psy dziko żyjące blisko siedlisk ludzi w krajach mniej rozwiniętych, stołuje się w ludzkich toaletach, i ludzkie odchody stanowią 50% ich diety. (I tu warto odpowiedzieć dla czego ludzki kał jest tak atrakcyjnym kaskiem dla większości psów? Bo jest bogaty w białko. )

Jednak nie powinniśmy bagatelizować pojawienia się koprofagi u naszego pupila, bo być może u jego podłoże leży w poważnej chorobie, lub problemie behawioralnym. Problem ten można próbować rozwiązać na kilka sposobów.

Na początek bardzo ważne jest poznać przyczynę występowania problemu Jeśli twój pies ma problem z częstowaniem się odchodami, musisz ustalić czyje są te odchody (jego, innego psa lub innego gatunku, czy ludzkie). Jeśli zjada własny kał, wskazane jest wykonanie badań diagnostycznych, jeśli zjada kał konkretnego innego psa należy również przebadać tegoż właściciela poczęstunku u weterynarza.

Do koprofagi mogą przyczyniać się choroby przebiegające z zaburzeniami łaknienia, trawienia, lub wchłaniania. Sprawdzaj czy zachodzą zmiany konsystencji i objętości stolca, częstości wypróżnień co mogło by być podstawą pojawienia się problemu. Lekarz weterynarii podczas badań , powinien sprawdzić kondycję ciała oraz stan okrywy włosowej. A badania laboratoryjne wykonać w kierunku sprawdzenia obecności pasożytów oraz wykluczenia potencjalnych zaburzeń trawienia.

Jeżeli twój pies zaczął zjadać odchody nagle, zastanów się czy przed pojawianiem się problemu nie wydarzyło się coś szczególnego, co mogło zapoczątkować takie zachowanie. Czy dieta pupila uległa zmianie ilościowej i jakościowej. Jeśli ilość jedzenia została zmniejszona, lub zostało zmienione na mniej smaczne, wówczas głód mógł popchnąć psa do koprofagii.

Zastanów się czy zostały wprowadzone jakieś inne zmiany w otoczeniu psa, w codziennej rutynie. Mniejszy nadzór nad pupilem, większa ilość czasu spędzana samotnie w domu przez psa, pojawienie się jakiegoś innego stresora. U podłoża koprofagii może leżeć również karcenie psa za załatwianie się w domu, w rezultacie czego pies czuję potrzebę “posprzątania” po sobie dowodów zbrodni, w obawie przed gwałtowną reakcją właściciela lub karą.

Jak zmienić zachowanie psa?

Na początek badania! Jeśli problem wynika z przyczyn zdrowotnych, niezbędne jest wdrożenie leczenia, dolegliwości a dopiero potem praca nad zmianą zachowania. Jeśli problem jest spowodowany brakami w diecie, lekarz weterynarii powinien zapisać probiotyki lub suplementy wspomagające funkcje układu trawiennego.

By rozwiązać ten problem musisz uniemożliwić dostęp psu do śmierdzącego bufetu. Sprzątaj od razu po swoim psie, lub czyść od razu kocią kuwetę po wypróżnieniu się kota. Na spacery wychodź zawsze z psem na smyczy i omijaj miejsca w których może się kryć “tajemnica sagali” pozostawiona przez osiedlowego miłośnika przyrody i krzaków.

Ucz psa autokontroli w różnych możliwych sytuacjach, ucz polecenia „zostaw”/ „nie rusz”, co pozwoli ci skutecznie odwracać uwagę psa i oddalić się od stołówki za krzakiem. Jeśli problem z zjadaniem odchodów zapoczątkowało jakieś nie miłe wydarzenie w życiu psa, lub zmiana w rozkładzie dnia, wiąże się z występującym lękiem, lub przewlekłym stresem, skontaktuj się z specjalistą który stworzy plan zaradczy, i pomoże ci go wdrożyć.

BestDogEver


Comments


zobacz inne posty
kategorie
tu nas znajdziesz
  • Grey Instagram Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Snapchat Icon
  • Black YouTube Icon
bottom of page